Íme egy gyorstalpaló, hova milyen ügyben érkezz a diploma megszerzése után.
Munkaügyi Hivatal: az első hely, amivel valószínűleg találkozol, ha nem találsz rögtön állást.
- Érdemes bejelentkezni ide az államvizsgától számított 7 kalendáriumi napon belül, mivel enélkül az egészségügyi biztosítási járulék havidíját neked kell fizetned. Ennek összege évről évre emelkedik, a 2022-es évben már 79,31 Eur havonta. Az államvizsga dátumának másnapjától kezdve a napidíjat visszamenőleg ki kell fizetned egészen addig, amíg nem kapsz munkaszerződést, vagy nem jelentkezel be a hivatalba.
- A munkanélküliség ideiglenes elkerülésére az abszolvens gyakorlat is megoldás lehet, amely 3-6 hónapig tarthat. Ha abszolvens gyakorlaton veszel részt, hetente 20 órát kell ledolgoznod. A programban 26 éves korod előtt és legalább egy hónapnyi regisztrált munkanélküliség után vehetsz részt. Legfeljebb az iskolavégzést követő 2 éven belül használhatod ki a lehetőséget. A jövedelem a legutóbbi létminimum 65%-a, vagyis 141,73€. Bővebb információ a programmal kapcsolatban a munkahivatalokban kérhető, illetve a hivatal weboldalán upsvar.sk elérhető.
Egészségügyi biztosítók: gyermek, tanuló, nyugdíjas, illetve munkanélküli, vagy anyasági szabadságon lévők esetében az egészségügyi biztosítást az állam fizeti. Egyetemre járó hallgatóként az állam akkor fizeti az egészségbiztosításod, ha még nem vagy 30 éves, és nem szereztél mesterképzésből diplomát. Doktoranduszként akkor, ha még nincs doktori fokozatod. Ha éppen végzel:
- A tanulmányaid befejezéséről szóló igazolással jelentkezned kell annál a biztosítónál, amelyiknél biztosítva vagy! Járástól függően előfordulhat, hogy a munkahivatal automatikusan jelzi a biztosítód felé a változást, miszerint biztosítás fizető lettél. Ennek érdemes utánakérdezni!
- Munkavállalóként (zamestnanec) a munkáltató az egészségügyi biztosító számára automatikusan minden hónapban 10%-ot utal át a bruttó béredből.
- Ha vállalkozást, vagy önálló tevékenységet végzel, magad után fizeted a járulékot.
- Ha külföldön (EU tagállamban) kezdesz dolgozni vagy vállalkozni, erről igazolást (vállalkozási engedély is lehet) kell bevinned a biztosítódba. Ettől kezdve megszüntetik a fizetési kötelezettséged. Ezzel egyidejűleg a illetékes államban kötelezővé válik az egészségügyi biztosítás fizetése. Valahol mindig biztosítva kell, hogy legyél!
- A biztosítóknál elérhető az elektronikus ügyintézés is.
Adóhivatal: ha már a munkaerőpiacot erősíted, minden évben adóbevallást kell benyújtanod a megszerzett jövedelmeidről – legyél akár alkalmazott, akár egyéni vállalkozó, akár cégtulajdonos.
- Személyi jövedelemadó-bevallást mindenki köteles benyújtani a tárgyévet követő március 31-ig, akinek ezt a törvény előírja, vagy akit az adóhatóság arra felszólít.
- A tárgyévben hivatalosan megszerzett jövedelmekről szóló igazolások alapján kell elkészíteni az adóbevallást. Egyes cégek, állami szervezetek felajánlhatják, hogy ha csak tőlük származott jövedelmed az adott évben, akkor kérésre elkészítik az adóbevallásodat.
- A könyvelés által kimutatott adó összegét legkésőbb az adóbevallás beadásának határidejéig kell megfizetni.
- Amennyiben alkalmazottként szerezted a bevételeidet, a munkabéredből havi szinten levonták az adó értékét, így további fizetési kötelezettséged nincs.
A fizetésed a következők szerint alakul:
- Nettó bér (čistá mzda) – az az összeg, amit munkavállalóként kézhez kapsz, tehát a bruttó bér csökkentve a különböző járulékokkal, adóelőleggel.
- Bruttó bér (hrubá mzda) – az az összeg, ami a munkaszerződésedben szerepel.
- Szuperbruttó bér (celková cena práce) – az illető foglalkoztatásával kapcsolatban a munkáltató ténylegesen ekkora összeget ad ki.
- Az adó 2%-ról te magad rendelkezhetsz. Fordíthatod ezt egy általad támogatott szervezet részére, felajánlhatod egy jó ügyért. Az erre szolgáló dokumentumot az adóhivatalnál tudod kikérni, vagy elektronikus úton letölteni.
- Jó tanács: különböző adóvisszaigénylési lehetőségeid vannak, pl.: lakáshitelre vonatkozóan, vagy szociális helyzettől függően. Érdemes ezeknek utánajárni és kihasználni!