Itt olvashatsz a munkaszerződések fajtáiról, ismérveiről, kitételeiről, hogy képben légy, mit írsz alá!

 

Ha munkába állsz, elsőként a munkaszerződéssel járó papírmunkálatokat kell ellátnod. Szlovákiában minden munkaszerződést szlovák nyelven kötelező elkészíteni, de természetesen kérhetsz róla fordítást. Lényeg, hogy minden vállalt ponttal tisztában légy, és ne érjen meglepetés. Egy példány pedig neked is jár, őrizd meg jól!

Figyelj oda, hogy:

  • a szerződés tartalmazza-e a kötelező elemeket: munkaköri leírást, a munkavégzés helyét, a foglalkoztatás kezdetét, a munkába lépés időpontját, a fizetést és egyéb juttatásokat, a fizetés napját (amennyiben a díjazást nem szabályozza kollektív szerződés), a munkaidő és felmondási idő hosszát, a szabadság mértékét.
  • ha próbaidőre vesznek fel, akkor azt a munkaszerződésnek tartalmaznia kell! Ennek mértéke nem haladhatja meg a 3 hónapot és nem hosszabbítható meg. A próbaidő alatt bármelyik fél azonnali hatállyal, indoklás nélkül felmondhatja a szerződést.
  • a részmunkaidőre vonatkozó megállapodásról a munkáltató köteles írásban tájékoztatni téged.
  • az utóbbi időben kezd nálunk is elterjedni a távmunka, ami sok esetben előnyös mindkét félnek. Otthonról végezheted a munkád, magad oszthatod be a munkaidőt, ezzel egyidejűleg viszont nem vonatkoznak rád a túlórákra, ünnepekre és az éjjeli munkavégzésre vonatkozó szabályok, így ilyen esetekben ne számíts bérpótlékra.

 

  • fáradozásaid után jár a jól megérdemelt szabadság! Szlovákiában az alapszabadság legalább 20 nap évente, 33. életéved betöltését követően pedig minimum 25 nap szabadság jár. Állami szektorban 25 nap szabadság áll rendelkezésedre alapjáraton, 33 éves kor felett pedig 30 nap.
  • ha nem dolgoztál egész évben, a szabadságod is ezzel arányosan csökken.
  • lehetőség van a szabadságokat átvinni a következő évre. Ha azonban így sem használod ki, elveszik.
  • a munka fajtájától függően a szabadságra vonatkozó szabályok is olykor eltérnek. A pedagógusok és a nevelők évi alapszabadsága például legalább 8 hét. Pótszabadságra (1 hét) pedig az jogosult, aki földalatti, bányászati, vagy egészségre különösen ártalmas munkát végez.

Szerződéstípusok:

  • Határozott idejű (doba určitá) munkaszerződés, ha a munka lejáratának ideje szerepel a munkaszerződésben.
  • Határozatlan idejű (doba neurčitá) munkaszerződés.
  • Megbízási szerződés egy adott munkára (dohoda o vykonaní práce), amikor a munkáltató bizonyos feladat elvégzésével bíz meg téged (pl. egy projekt kidolgozása, vagy adott számú termék elkészítése). Ez max. évi 350 munkaórát jelent és max. 1 évre köthető meg. Fontos, hogy a szerződés írásos formában legyen megkötve! A végeredmény a fontos, például egy program megszervezése. A szerződésben meg kell határozni az időtartamot is, amely alatt elvégezhető a feladat. A szerződést legkésőbb egy nappal a munka megkezdése előtt meg kell kötni! A munkaadó elállhat a szerződéstől, ha nem teljesíted a feladatot, az esetlegesen okozott kárt pedig meg kell térítened! Fordított esetben te is felmondhatod a szerződést, a munkaadó nem biztosította számodra a megfelelő munkakörülményeket a munka elvégzéséhez!
  • Kollektív szerződések esetén például a munkaadó eltérhet a javadra a munkatörvénykönyvben előírtaktól.
  • A diákmunka-szerződés (dohoda o brigádnickej práci študentov) a diákok foglalkoztatására irányul. Csak akkor köthető meg, ha hallgatói jogviszonyod van és nem töltötted be a 26. életéved. Legfeljebb átlagosan heti 20 óra munkaidőre és maximum 12 hónapra szólhat.
  • A megbízási szerződés egy adott munkakörre (dohoda o pracovnej činnosti) egy bizonyos munkakör alkalomszerű végzésére vonatkozik (pl. valamilyen adminisztratív munka). Ennek terjedelme nem haladhatja meg a heti 10 órát és maximálisan 12 hónapra köthető meg. A szerződésnek tartalmaznia kell az időtartamot, a feladatot, valamint a bérezést. Ez a típus olyan alkalmi munkák elvégzésére irányul, ahol maga a tevékenység a fontos.