Néhány tipp, ha nem érted, miért nem sikerül elhelyezkedni.

 

 

Telik az idő, semmi reakció, egyre idegesebb vagy… Ha nem érkezik válasz az álláspályázataidra, vagy sokadjára nem érsz el eredményt, érdemes változtatnod néhány dolgon.

 

  • Mérd fel, hogy tényleg a megfelelő helyekre jelentkezel-e! Tippekért a KATA-hoz is fordulhatsz, illetve a szakmában dolgozó ismerősöket is megkérheted, nézzék át az anyagodat. Egy külső szemlélő újabb meglátás.

 

  • Ha ugyanazon véleménnyel nem először szembesülsz, vedd fontolóra, hogy átírod az anyagod! Ne felejtsd, minden állásajánlat egyedi, egyedi pályázatot adj be rá!

 

  • Amennyiben releváns tapasztalat nélkül pályázol egy magasabb pozíciószintre, valószínűleg el fognak utasítani. Ha felsőbb szintre akarsz kerülni, azt legegyszerűbben cégen belül, azon a bizonyos ranglétrán lépkedve teheted meg.

 

  • A kifogáskeresés természetes reflex. Mégis, hiába állapítod meg, hogy azért nem kapsz állást, mert  fiatal/öreg, szép/csúnya, túlképzett/alulképzett vagy, nem leszel előbbre. Meg kell találnod az erényeidet, amivel te lehetsz a nyerő!

 

  • Ha úgy döntesz, bármi jó, csak legyen végre állásod, finoman fogalmazd bele a motivációs leveledbe! Hosszútávon azonban jobban megéri, ha a képességeidnek és céljaidnak megfelelő pozícióban dolgozol. Ha szívesen jársz munkába, motivált leszel, így a teljesítményed is magasabb.

 

  • Amennyiben lejjebb adsz az igényeidből, túlképzettnek minősülhetsz. A cég számára pedig sokszor kifizetődőbb egy alacsonyabb fokú képzettséggel rendelkezőt alkalmazni. Ráadásul minél lejjebb pozícionálod magad, annál több a jelentkező azon a szinten.

 

  • Az elsődleges cél, hogy eljuss az állásinterjúig, ezért nem feltétlenül tanácsos mindent belefoglalni az életrajzodba. Kerüld el, hogy félre tegyenek korábbi, kevésbé felelősségteljes munkáid miatt!

 

  • Készíts egy bázisönéletrajzot! írj bele mindent aprólékosan a középiskolától kezdve: versenyt, sportot, zeneiskolát, rajz- és tánckört, nyelvtanfolyamot, nyári egyetemet, tábort, önkéntes és alkalmi munkát, szereplést, képzést, szakmai gyakorlatot, beadandót, kutatást, külföldi utat, csereprogramot, tehát tényleg bármit, ami a fejlődésedhez hozzátett. Innen szemezgess a konkrét jelentkezésedhez!

 

  • Ne félj a CV-ben felfedezhető lyukaktól! Az állásinterjún kifejtheted akár anyaságin, akár munkanélkülin voltál.

 

  • Egy csepp kreativitás sosem árt. Sablonos életrajzod feldobhatod pár effektussal, infografikával, színnel, szövegbuborékkal, különlegesebb betűformával, de azért ne ess túlzásokba! Gondolkodj el, mi az, ami a HR-esben megragadna, hogy legyen kedve tovább olvasni.

 

  • A munkaadók kulcsszavak mentén keresnek. Ezeket a hirdetésben, vagy a cég honlapján találhatod meg. Fogalmazd bele az önéletrajzodba!

 

A legfontosabb, amit jól jegyezz meg: az elutasítás többnyire nem neked szól, hanem a helyzetnek! Ha nem válaszoltak, vagy vettek fel, fél-egy év múlva még kopogtathatsz újra, hátha pont rád van szükség.