Ember tervez, a munka halad… Túl vagy már a profi életrajzíráson, sőt az állásinterjún is remekeltél? Bizonyára már el is képzelted, hogyan is fog alakulni a munkába állásod és a feltörekvés a ranglétrán. Mindenesetre jó ha tudod, általában hogyan működik a gyakorlatban a karrierépítés útja.

 

  • Ahhoz, hogy senkit se érjenek váratlan meglepetések, nem árt a legelején kitérni rá, milyen feltételeknek kell eleget tenned a mindennapokban. Fontos tisztázni, miben kell fejlődnöd és tapasztalatot szerezned, és hogy egyáltalán milyen lehetőségeid lesznek képezni magad az adott feladatkör ellátásához.
  • Még a legelején meg kell említeni a kizáró tényezőket is, itt a saját elvárásaidra is szükséges hangsúlyt fektetni. Közöld, mi az, ami érdekel, és célirányosan afelé haladj! Kitérők természetesen lehetnek az ún. álommunka felé vezető úton, az időhúzás viszont biztosan nem hat építő jelleggel a karrieredre.
  • A ranglétrán kétféle módon mozoghatsz: egyrészt hatalmi hierarchiák által, másrészt azonos szintű munkakörökben nagyobb önállósággal, vagy más, komplexebb képességek felhasználásának lehetőségével (ez függ a cég jellegétől is).
  • Általában 6 hónap alatt rázódik bele az ember egy új munkahely körforgásába. Ennyi idő kell ahhoz, hogy ne csak a kollégák körébe olvadj be, de a főnökkel is bizalmas viszonyt építs ki és megmutasd, jól tette, hogy téged választott. Ugyanakkor ennyi idő alatt derülhet ki számodra is, hogy minden a megbeszéltek szerint halad-e. Ha a munkakör merőben eltér attól, amire szerződtél, érdemes elgondolkodni a váltáson.
  • Ha nem szeretnél munka nélkül maradni, érdemes cégen belül érdeklődni egy másik pozíció iránt, végső esetben pedig még a felmondás előtt körbenézni az álláslehetőségek közt. Ha pedig vagy annyira jóban a feletteseddel, hogy őszintén elmondd neki, nem erre vágysz, akkor akár közös megegyezéssel is sikerülhet a munkahelycsere időpontját kitűzni.
  • Fontosabb, hogy alkalmazhatók, mint hogy mindenáron alkalmazottak legyünk! A karrierépítéshez tanácsos rugalmasan viszonyulni. Nem baj, ha gyakrabban váltasz állást, ez manapság teljesen normális. És az sem a világ vége, ha egy cégnél már nincs rád szükség – attól még egy másik tíz karommal kaphat utánad!

Ha van cél, van odavezető út is. A lényeg, hogy mindig az egyéni pályafutásoddal törődj!