Pályaorientációval megcélozhatod a számodra legmegfelelőbb utat. A karrieredről való döntés hatással lesz a boldogságodra, a családi életedre, az egészségedre és az anyagi helyzetedre is. A munkavállalók közel kétharmada elégedetlen a jelenlegi munkájával… Te ne tartozz közéjük!

 

Mindenekelőtt tervezz: célokat, feladatokat, karriert! A tervezés ugyan önmagában még nem garantálja a sikert, de a tudatos megközelítés több lehetőséghez vezethet. Ismerned kell: ÖNMAGAD, a PÁLYÁT és a MUNKAERŐPIACOT. Egy teljes szakmai életutat végiggondolni és azt teljesíteni egyre képlékenyebb. Nem úgy mint 50 évvel ezelőtt. Éppen ezért a „jó pap holtig tanul” népi bölcsessége ma már mindenkire érvényesnek kell, hogy legyen. A folyamatos önfejlesztés nem az állam, nem az oktatási és egyéb intézmények felelőssége, csakis a tiéd.

 

  • Készíts önértékelést!

Az érdeklődési köröd, készségeid és személyiségjegyeid figyelembevétele segíthet körvonalazni saját kritériumaidat a kívánt karrierhez (ehhez használhatod MBTI tesztünket is).

 

  • Hozz létre karrier-profilt!

Kezdd el összeírni a tanulmányi- és munkatörténetedet. Milyen kurzusok, projektek, munkahelyek, szakmai gyakorlatok, önkéntes munkák, melyek a karriered szempontjából fontosak lehetnek? Készíts egy listát azokról a tevékenységekről, melyeket a legjobban élveztél. Tedd fel a kérdést magadnak, hogy mely készségek tették lehetővé az eddigi sikereidet? Ezután vedd figyelembe, hogy milyen érdekek vagy értékek ösztönözték a tetteid?

 

  • Gyűjts össze néhány szóba jövő konkrét szakmát!

Mik azok a foglalkozások, amelyekben szívesen dolgoznál? Átböngészheted a foglalkozások listáját, ahol általános leírást is találsz a szakmák legfőbb jellemzőiről. Továbbá járj utána annak is, milyen és mennyi szabad pozíció áll rendelkezésre az adott területen.

 

  • Végezz komolyabb kutatást!

Ha beírod a Google keresőbe a foglalkozás nevét, szakmai fórumokat, csoportokat, karrier információkat találhatsz. Beszélgess olyanokkal, akik hasonló szakirányt választottak!

 

  • Próbáld ki magad!

Nézz utána, hogy ha szabad állás nem is, de gyakornoki vagy önkéntes munka nincs-e az adott témakörben. Vesd bele magad, és tapasztald meg a saját bőrödön, mennyire érzed jól magad abban, amit eddig csak elméletben gondoltál ki.

 

Egy diploma megszerzése csak eszköz a cél felé vezető úton, mely arról szól, hogy MI szeretnél lenni és MIT szeretnél csinálni. A HOGYAN-ban pedig kérd a KATA segítségét!

 

Forrás: https://blog.cvonline.hu/2018/karriertanacsok/karriertervezes-lepesrol-lepesre/18419